Cerkiew w Michniowcu

Cerkiew w Michniowcu to obowiązkowy punkt na mapie jeśli wybieracie sie na pobyt w pobliżu Michniowca. Samochodem, rowerem czy też spacerkiem warto wybrać sie i popodziwiać zabytek z II połowy XIX wieku.

Wybudowana w latach 1863-68 świątynia została odremontowana w 1924 roku, uzupełniono wówczas budynek w kruchtę i zakrystię. Dwadzieścia lat wcześniej cieśla Jakub Hriba postawił tuż obok cerkwi drewnianą, wolnostojącą dzwonnicę.

Jak inne świątynie została pozostawiona sama sobie po 1951 r. i dopiero w 1971 r. przeszła w ręce władz Kościoła rzymskokatolickiego stając się znanym obecnie kościołem pod wezwaniem Jana Chrzciciela. W kolejnych latach przeprowadzono remont generalny, a Maciej Kauczyński wykonał malarską dekorację wnętrza cerkwi.

Warto dodać, że z wnętrza cerkwi do dziś przetrwał ikonostas oraz carskie wrota umieszczone na tylnej ścianie w prezbiterium. Świątynia w Michniowcu uznawana jest za unikalny obiekt architektoniczny, głównie poprzez kompozycję przestrzenną i nietuzinkową konstrukcję budowli.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Cerkiew

ADRES: 38-710 Michniowiec

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Cerkiew w Krościenku

38-700 Krościenko

tel. :

'Ósemka' Jałowe Bandrów Stebnik Krościenko

Jałowe

tel. :

Stylowy Zajazd Pod Czarnym Kogutem

Czarna Górna 56a

tel. : 13 461 93 70

Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : +48 13 461 10 91