Cerkiew w Stefkowej

Stefkowa - mała miejscowość w Bieszczadach może poszczycić się zabytkiem architektury drewnianej - cerkwią zbudowaną w latach 1836-1840 dzięki Andrzejowi Górskiemu (Andrij Hirskyj) oraz proboszczowi Benedyktowi Kałuźniackiemu.

Już w 1953 r. cerkiew przemianowano na kościół rzymskokatolicki pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, dzięki temu nie musiała ona niszczeć jak inne budowle tego typu w Bieszczadach. Cerkiew w Stefkowej trudno przeoczyć jadąc na wypoczynek w Bieszczady, gdyż stoi ona w bezpośrednim sąsiedztwie drogi głównej prowadzącej do Ustrzyk Dolnych i Górnych.

Budowla ta nawiązuje swym kształtem do dawnej architektury cerkiewnej, a obiekty jej podobne były często stawiane w XIX w. na obszarze Doliny Górnego Sanu. Istotne jest również wnętrze tej niesamowitej świątyni, gdyż możemy w niej podziwiać m.in. ikonostas z 1904 r., ołtarz zaprestolny fundacji Bazylego Bodnara udekorowany ikoną Pokrow Bogarodzicy pochodzący z 1797 r. oraz resztę wnętrza z II połowy XVIII wieku. i XX wieku, wśród nich portret samego fundatora cerkwi Andrzeja Górskiego.

Warto wspomnieć również o stojącej w pobliżu drewnianej dzwonnicy z 1906 roku oraz o pozostałościach nagrobków z XIX/XX wieku, które wspólnie z cerkwią i starodrzewem stanowią niepowtarzalną kompozycję.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Cerkiew

ADRES: 38-722 Stefkowa

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Połonina Wetlińska - grzbiet

Kalnica

tel. :

Polańczyk - Górzanka - Myczków

Polańczyk

tel. :

Cerkiew Rzepedź

Rzepedź

tel. :

Wycieczka wokół Bieszczadzkich Jezior

Ustrzyki Dolne ul.Rynek 19

tel. : +48512226481