Cerkiew w Liskowatem

Wasyl Tomczak z Liskowatego i Iwan Rak z Łopuszanki w 1832 r. na miejscu dawnej świątyni z 1564 r. wznieśli cerkiew wchodzącą obecnie w skład Szlaku Architektury Drewnianej. Dokładny rok budowy znany jest dzięki dacie zapisanej na nadprożu południowych drzwi cerkwi.

Po prawie stu latach, w 1929 r. przeprowadzono remont świątyni, zaszły wówczas zmiany w konstrukcji budowli i właśnie w takiej wersji możemy ją dziś podziwiać. Od 1951 r. obiekt stał opuszczony, a w kolejnych latach 1953-1954 świątynia została zamieniona przez Greków w magazyn nawozów sztucznych, z tego też powodu przedzielono jej wnętrze stropem.

W latach 60-tych próbowano przeprowadzić remont generalny, jednak ze względu na brak pełnej dokumentacji historycznej nie został on dokończony. Nawozy sztuczne magazynowano w cerkwi aż do 1973 r., kiedy to została przekazana Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Aktualnie cerkiew w Liskowatym jest etapowo remontowana. Podczas trwania prac remontowych wstęp na dziedziniec jest niedozwolony z uwagi na bezpieczeństwo.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Cerkiew

ADRES: 38-700 Liskowate

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Połonina Wetlińska - grzbiet

Kalnica

tel. :

Muczne - Tarnica

Muczne

tel. :

Zapora w Myczkowcach

Myczkowce

tel. :

Camping Cypel

ul. Dworska 26 , 38-610 Polańczyk

tel. : 605 588 467