Cerkiew Turzańsk

Wybudowana w stylu łemkowskim cerkiew w Turzańsku należy do stosunkowo nielicznej grupy zachowanych budowli sakralnych tego typu oraz do nielicznych cerkwi wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Bieszczadach. Znajdziemy ją też na mapie Szlaku Architektury Drewnianej. Niezaprzeczalnego uroku, oprócz stylu architektonicznego, dodaje budowli jej położenie, cerkiew znajduje się bowiem w cichym i spokojnym zakątku, daleko od ruchliwej drogi.

Budowla powstała w pierwszych latach XIX wieku i służyła przede wszystkim wiernym prawosławnym. Po 1947 roku odbywały się w niej msze rzymskokatolickie, jednak po kilkunastu latach, w 1963 roku świątynia powróciła do Kościoła Prawosławnego. Co ciekawe w cerkwi pw. św. Michała Archanioła do dnia dzisiejszego możemy podziwiać elementy oryginalnego wyposażenia w tym m.in. ponad stu letni ikonostas czy polichromię z przełomu XIX i XX wieku.

Konstrukcja cerkwi jest trójdzielna. Nad babińcem, nawą i prezbiterium znajdują się wieże zwieńczone hełmami, całość dopełniają dwie boczne wieże z sygnaturkami z hełmami. Tuz obok świątyni znajduje się wolno-stojąca, drewniana dzwonnica na planie czworoboku o dzwonowatym dachu.

Do budowli prowadzi wąska droga, a na jej końcu znajduje się parking przystosowany dla samochodów osobowych.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Cerkiew

ADRES: Turzańsk

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Cerkiew w Łodynie

38-700 Łodyna

tel. :

Taras widokowy Polańczyk

Polańczyk

tel. :

Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

ul. Szkolna 7 , 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : 503 396 926

Apteka Dr.Max

Rynek 3, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : +48 13 461 38 00