Cerkiew Szczawne

Droga do cerkwi jest znakomicie znana fanom dwóch kółek. Prawosławna cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy znajduje się na trasie bardzo często wybieranej przez motocyklistów, prowadzącej do Komańczy, a dalej do przejścia granicznego ze Słowacją. Świątynia stanowi ważny element Szlaku Architektury Drewnianej.

Cerkiew wzniesiono wraz z dzwonnicą w 1889 roku na kamiennej podmurówce. Świątynia jest trójdzielna, orientowana, o konstrukcji zrębowej, oszalowana pionowymi deskami, z niewielką kruchtą. Wewnątrz cerkwi można podziwiać nadwieszony chór i co ważne ikonostas z oryginalnymi ikonami. Sufit i ściany pokrywają polichromie figuralno-ornamentalna. Świątynia nadal nie posiada instalacji elektrycznej, co dodaje jej tylko uroku. Nieopodal głównego wejścia znajduje się przycerkiewny cmentarz ze starymi nagrobkami.

Do końca II wojny światowej cerkiew służyła wiernym grekokatolikom. W 1945 niemal wszyscy Ukraińcy opuścili Szczawne, wysiedlono ich do ZSRR. Czas powojenny przyniósł budowli dużo zmian. Cerkiew początkowo była użytkowana przez PGR, a następnie trafiła w ręce prywatne, wówczas to przeznaczono ją do rozbiórki. Ocalenie świątynia zawdzięcza staraniom nowych osiedleńców oraz nielicznym osobom, którym po 1956 roku udało się powrócić do Szczawnego. W 1962 roku cerkiew przekazano wiernym prawosławnym. Świątynia była kilkakrotnie remontowana dzięki czemu nie sposób jej nie zauważyć.

Samochód można zostawić w zatoczce parkingowej bezpośrednio przed skrętem do cerkwi.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Cerkiew

ADRES: Szczawne

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Bankomat Bieszczadzki Bank Spółdzielczy

ul. Bełska 12, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : brak

Apteka Maja

ul. Unii Brzeskiej 9, 38-600 Lesko

tel. : +48 13 462 85 00

Informacja Turystyczna - Cisna

Cisna 23, 38-607 Cisna

tel. : 13 468 64 65

Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : +48 13 461 10 91