Cerkiew Rzepedź

Chcąc zobaczyć wybudowaną w łemkowskim stylu świątynie należy przejść przez urokliwą bramkę z daszkiem, która strzeże dziedzińca wraz z okalającym cerkiew murkiem wykonanym z kamienia łamanego.

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja w Rzepedzi wybudowano w 1824 roku. W drugiej połowie XIX wieku przebudowano ją i doposażono w ikonostas. Bryła cerkwi ma charakter wschodniołemkowski i wchodzi w skład Szlaku Architektury Drewnianej. Podobnie jak inne budowle sakralne tego typu jest to świątynia trójdzielna z konstrukcją zrębową, a tuż obok stoi dwukondygnacyjna dzwonnica.

Po Akcji „Wisła” wnętrze zostało splądrowane, z cerkwi zniknęły wszystkie dzwony. Przekształcenie w rzymskokatolicką kaplicę pogrzebową uratowało świątynie przed zniszczeniem. W latach 70-tych XX wieku budynek została wyremontowany, a od 1987 roku zaczęto odprawiać w niej msze na stałe.

We wnętrzu cerkwi szczęśliwie zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia, w tym trzy ołtarze boczne, dekoracja malarska chóru, a także ikonostas, choć nie z wszystkimi ikonami ponieważ część została skradziona.

Drewniana świątynia obecnie wykorzystywana jest przez grekokatolików.

Cerkiew w Rzepedzi nie jest widoczna z drogi głównej aby do niej trafić należy skręcić zgodnie ze znakiem Rzepedź – Wieś. Minąwszy zabudowania mieszkalne, po krótkiej chwili dojedziemy praktycznie pod sam budynek, gdzie znajdziemy wystarczającą ilość miejsca by zaparkować zarówno motocykl, jak i samochód.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Cerkiew

ADRES: Rzepedź

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Sine Wiry

Polanki

tel. :

Stylowy Zajazd Pod Czarnym Kogutem

Czarna Górna 56a

tel. : 13 461 93 70

Willa Stasia

Ustjanowa Górna 58A , 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : +48 601 446 837

Rajd Pieszy Eko-Karpaty 2018

ul. Rynek 19 Ustrzyki Dolne

tel. : 512 226 480