Synagoga w Lesku

Obecnie Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury.

W latach 1626-1654 na miejscu dawnej bożnicy w Lesku wzniesiono synagogę w stylu manierystyczno-barokowym. Obiekt jest murowany, a do jego budowy użyto otoczaków rzecznych i kamieni ciosanych z cegłą. Jako jedyna synagoga w Polsce została na linii szczytów zwieńczona wazonami. W południowo-zachodniej części budowli wybudowano wieże z charakterystycznymi schodami, które niegdyś prowadziły do więzienia dla Żydów.

Podczas II wojny światowej synagoga została doszczętnie zdewastowana, a przez kolejne 10 lat po jej zakończeniu stała opustoszała. Bogate niegdyś wnętrze nie zachował się do czasów współczesnych W 1957 roku zawalił się dach świątyni, co skłoniło władze miasta do wyremontowania obiektu. Po licznych renowacjach synagogę zamieniono w Galerię Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury.

W bezpośrednim sąsiedztwie Synagogi ciężko znaleźć miejsce parkingowe, samochód najlepiej zostawić na dużym parkingu w centrum Leska, pod Domem Handlowym, stąd potrzebujemy niecałych 5 minut spacerkiem aby dotrzeć do obiektu.

Czynne od maja do października codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00.
Wstęp płatny 4 zł dorośli, 2 zł dzieci.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Galeria sztuki

ADRES: Lesko

TELEFON: 134696649

EMAIL:

STRONA WWW: http://www.bdk.lesko.pl/index.php/historia

Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżniańskiej

Przełęcz Wyżniańska

tel. :

Cerkiew Rzepedź

Rzepedź

tel. :

Cerkiew w Brzegach Dolnych

38-700 Brzegi Dolne

tel. :

Apteka Filar

Zdrojowa 4, 38-610 Polańczyk

tel. : +48 13 469 20 41