Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej

W Ustrzykach Dolnych na ul. Jasień znajduje się wczesnobarokowy kościół, który szczyci się oficjalną nazwą - Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej.

Ulica Jasień jeszcze do niedawna była podmiejską wsią, obecnie wraz z kościołem stanowi najstarszą część Ustrzyk Dolnych i najstarszy ośrodek rzymskokatolicki w Bieszczadach.

Historia samej budowli sięga pierwszej połowy XVIII wieku, kościół konsekrowano 13 sierpnia 1743 roku i do dziś odprawiane są w nim msze święte.

W najbliższym otoczeniu świątyni znajduje się murowana dzwonnica z zawieszonymi dwoma dzwonami - Mikołajem pochodzącym z 1618 roku oraz Marią z 1716 roku.

Na przykościelnym cmentarzu zachowało się również kilka zabytkowych nagrobków. Od 1825 roku w Jasieniu znajdowała się również cerkiew grekokatolicka (przeniesiona 1978 roku do Bandrowa). W tamtych czasach kościół wraz z cerkwią organizował słynne wrześniowe odpusty - nazywane "odpustami na buty". Podczas odpustu na sąsiednim targu parafianie zaopatrywali się w niezbędne obuwie zimowe, stąd jego nazwa.

W czasie drugiej wojny światowej kościół niejednokrotnie przechodził z rąk do rąk, najpierw znalazł się pod panowaniem Związku Radzieckiego, następnie Niemiec i w 1941 roku ponownie wrócił do ZSRR. W granice Polski powrócił dopiero w 1951 roku, w kilka lat później, w 1957 roku, kościół został odremontowany.

W 1978 roku do tutejszej parafii trafił obraz Matki Boże Rudeckiej, jednocześnie powstało tu Sanktuarium Maryjne, któremu patronuje Matka Boża Bieszczadzka. Historia ikony Matki Bożej Bieszczadzkiej nie jest do końca znana, powstała ona najprawdopodobniej w XV wieku, jednak jej pierwowzór może pochodzić nawet z IX czy X stulecia. Namalowana temperą na płótnie i przyklejona do lipowych desek stanowiła ozdobę ołtarza głównego. Niesamowita historia ikony wspomina o jej cudownym ocaleniu ze spalonej przez Tatarów na początku XVII wieku świątyni we wsi Żeleźnica. Obraz umieszczono wówczas w kościele w Rudkach - dzisiaj Ukraina, skąd trafił do kościoła jasieńskiego i stanowił jego ozdobę aż do nocy z 6 na 7 lipca 1992 roku. Data ta związana jest z szokującą i niewyjaśnioną kradzieżą cudownego obrazu. Niestety do dnia dzisiejszego nie odnaleziono oryginalnej ikony. Obecnie w kościele możemy podziwiać jej wierną kopię. Wnętrze kościoła jest bogato wyposażone również i w inne zabytkowe elementy, a wśród nich znajduje się między innymi zamieszczony nad amboną rokokowy baldachim z rzeźbą przedstawiającą Michała Archanioła z XVI wieku, barokowa ambona z XVII wieku czy chrzcielnia w kształcie łodzi z XVIII wieku.

Msza święta codziennie latem o godzinie 18.00, zimą o godzinie 17.00, ponadto w niedziele o 8.00 i 11.00.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Kościół

ADRES: Jasień 6, 38-700 Ustrzyki Dolne

TELEFON: 13 461 13 09

EMAIL: jasien@otd.pl

STRONA WWW:

Kamieniołom w Bóbrce

Bóbrka

tel. :

Cerkiew Szczawne

Szczawne

tel. :

U Flika Agroturystyka

Dźwiniacz Dolny 13 , 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : 608 626 775

Otryt

Lutowiska

tel. :