Cerkiew w Górzance

Cerkiew św. Paraskewy w Górzance powstała jako świątynia greckokatolicka w latach 1835-1838. Po II wojnie światowej z cerkwi przekształconą ją w rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Do naszych czasów zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Świątynia w Górzance jest budowlą orientowaną, dwudzielną o konstrukcji zrębowej, jej ściany są oszalowane i zostały wzmocnione lisicami. Wnętrze świątyni ozdabia niepowtarzalny ikonostas. Według opowieści jest XVIII wiecznym dziełem lokalnego artysty, który stworzył swe dzieło z tylko jednego lipowego pnia. Zrekonstruowano go na początku XXI wieku. W otoczeniu cerkwi stoi murowana dzwonnica – trójarkadowa, parawanowa z dwoma zabytkowymi dzwonami.

Wnętrze cerkwi można zwiedzać, klucze znajdują się w pracowni Ikon tuż przy cerkwi. W dniach kiedy pracownia jest zamknięta, wnętrze można podziwiać przez okratowanie.

Przy samej cerkwi znajduje się nieduży parking, natomiast od drogi głównej na cerkiewne wzgórze prowadzą liczne schody zacienione przez gęsty drzewostan.

Msze święte: Niedziele i święta - godz. 8:00 i 12:00
dni powszednie godz. 18:00 (zimą 16:00)

Aktualnie w kaplicy cmentarnej przy cerkwi można oglądać wystawę dotyczącą cerkwi w Łopience.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Cerkiew

ADRES: Górzanka

TELEFON: 13 469 28 81

EMAIL:

STRONA WWW: http://parafia-gorzanka.pl/

Taras widokowy Polańczyk

Polańczyk

tel. :

Zamek Królewski w Sanoku - Muzeum Historyczne

ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok

tel. : 13 46 306 09

Apteka Maja

ul. Unii Brzeskiej 9, 38-600 Lesko

tel. : +48 13 462 85 00

Muczne - Tarnica

Muczne

tel. :