Rawki - Dział - Wetlina

Proponowana wycieczka wiedzie mniej popularnymi szlakami na znaną Małą i Wielką Rawkę przez Dział na obrzeża Wetliny. Od tego wariantu zdobycia Wielkiej Rawki odstrasza wędrowców podawany na znakach i mapach czas przejścia szacowany na 2,5 - 3 godziny, który w rzeczywistości wynosi 1,5 godziny. Dalszą część wędrówki proponujemy przejść przez Małą Rawkę oraz Dział do Wetliny.

Trasa liczy łącznie 16 kilometrów, szacowany czas przejścia to 4 godziny średnim tempem. Wycieczka rozpoczyna się przy punkcie kasowym 2 kilometry za Ustrzykami Górnymi w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej. Znajduje się tu mały sezonowo płatny parking.

Na początku za kasą przechodzimy przez mostek, dalej czeka nas łagodne podejście przez las. Miejscami ulokowano kładki ponieważ bywa tu wilgotno i błotniście.

Po 2,4 kilometra docieramy do altany, idealnej do odpoczynku. Po dwustu metrach czas na nieco bardziej wymagające podejście.

Na 4.2 km ścieżka zaczyna robić się kamienista, ale po 600 metrach możemy podziwiać już pierwszy widok na połoniny.

Po przejściu 5.4 km zdobywamy Wielką Rawkę, co zajmuje około półtora godziny, oczywiście w zależności od tempa wędrówki.

teraz kierujemy się na Małą Rawkę maszerując przyjemnym grzbietem góry. Jest to siódmy przebyty kilometr, odbijamy w lewo łagodnym zielonym szlakiem na Dział.

Po 10,5 km napotykamy wiatę do odpoczynku. Dalej prowadzi nas wąska ścieżka, którą trzeba pokonać gęsiego.
Po 14.70 km schodzimy przez około dwadzieścia minut ostro w dół do Wetliny. Wąska ścieżka wiedzie wzdłuż terenów prywatnych ogrodzonych miejscami drutem kolczastym, ponieważ Wetlina jest wyłączona z granic Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Na dole znajduje się kasa parkowa, nie ma tu parkingu. Na siłę można upchnąć dwa auta. Nieco dalej jest przystanek autobusowy zazwyczaj zastawiony samochodami.

KATEGORIA: Co robic?

PODKATEGORIA: Szlak pieszy

ADRES: Ustrzyki Górne

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Cerkiew w Wańkowej

Wańkowa

tel. :

Restauracja Caryńska

Dwernik 15, 38-713 Dwernik

tel. : +48 531 924 465

Punkt apteczny Remedium

Lutowiska 83/2, 38-713 Lutowiska

tel. : +48 13 461 00 15

Cerkiew w Rabem

38-710 Rabe

tel. :