Zapora w Solinie

Zwiedzanie wnętrza zapory

Jezioro, zapora, zbiornik retencyjny, a przede wszystkim największa wodna atrakcja na terenie Bieszczad. Budowę zapory planowano bardzo długo, już od początku XX wieku, robiono badania projekty i plany jak ją stworzyć w dolinie Sanu. Ostateczna koncepcja jak ma wyglądać i gdzie ma zostać zbudowana powstała w 1955 roku. Aby mógł powstać zbiornik wodny zatopiono okoliczne wsie, których mieszkańców przesiedlono w inne tereny Bieszczadów. Pod wodą znalazły się następujące miejscowości: Chrewt, Horodek, Sokole, Solina, Teleśnica Sanna i część Wołkowyji. Osiem lat, ponad 2000 ludzi, masa betonu i ciężkiej pracy to wszystko sprawiło, że w 1968 roku zapora i elektrownia były gotowe.

Z ciekawostek warto wiedzieć, że zapora w Solinie jest najwyższą w Polsce i mierzy 81,8 m!

Sztuczny zbiornik wodny oferuje wiele atrakcji turystom, szczególnie w sezonie letnim. W okolicach jeziora istnieje rozbudowane zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Nie brakuje też dodatkowych atrakcji takich jak: rejsów po jeziorze, wypożyczalni sprzętów wodnych, wyznaczonych kąpielisk, zwiedzania elektrowni i wiele, wiele innych.

Od 2015 roku spacerując po zaporze można podziwiać jedyny bieszczadzki eko-mural, który powstał tylko dzięki użyciu wody. Nie sposób go przeoczyć, gdyż jest gigantycznej wielkości - prawie 4000 m2

Na zaporę w Solinie można dojechać swobodnie samochodem, bardziej aktywni nie pożałują też rowerowej wyprawy. Samochód należy zostawić na płatnym, ale dość dużym parkingu. Odważniejsi parkują samochody wzdłuż drogi co zmniejsza koszt, ale nie zawsze jest bezpieczne, bo i mandat może się trafić.

Aktualnie prowadzone są prace remontowe na koronie zapory. Przez środek części spacerowej zapory ustawione są siatki zabezpieczające, które pozostawiają wąskie przejście wzdłuż barierek.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Inne

ADRES: 38-610 Solina

TELEFON: 13 492 12 75

EMAIL: zwiedzanie.eos@gkpge.pl

STRONA WWW:

Muzeum Historii Bieszczad

Czarna Górna 6 , 38-710 Czarna

tel. : 697 542 818

Kamieniołom w Bóbrce

Bóbrka

tel. :

Apteka Omega

ul. Krasickich 6, 38-600 Lesko

tel. : +48 13 469 63 03

Szałas - smażalnia ryb

Solina Góra Jawor,38-612 Solina

tel. : 605 787 690