Kamień Leski

Pomnik przyrody nieożywionej w miejscowości Glinne, około 5 km od Leska. Kamień leski znajduje się po prawej stronie, tuż przy drodze głównej prowadzącej z Leska do Ustrzyk Dolnych.

Samochód należy zostawić na przydrożnym parkingu, a w sezonie można tu skorzystać z usług małego baru. Krótka wędrówka pod górkę, zdobywamy wzgórze i już możemy podziwiać z bliska zagadkowy pomnik.

Kamień leski powstał z odpornego piaskowca krośnieńskiego, a swój kształt zawdzięcza zarówno przyrodzie – działaniom erozyjnym, jak i ludziom. W XIX wieku znajdował się tu kamieniołom. Wysokość tego oryginalnego bieszczadzkiego pomnika wynosi około 20 metrów, a na jego szczycie w 1978 roku umieszczono mały żelazny krzyż.

Kamień leski, choć uznawany za dzieło natury znalazł swoje miejsce w bieszczadzkim folklorze. Istnieje bardzo wiele legend opisujących okoliczności w jakich miał powstać, większość z nich możemy przeczytać na tablicach znajdujących się tuż obok pomnika.

Jest to również jedyna naturalna miejscówka wspinaczkowa w Bieszczadach. Oferuje sporo wytyczonych dróg siłowo-wytrzymałościowych oraz bulderów.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Inne

ADRES: Glinne

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Kamień Leski

Glinne

tel. :

Apteka Cefarm 36,6

Rynek 20, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : +48 13 471 16 66

Gościniec Pięciu Stawów

ul. Jasień 59 , 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : 501 322 574

Suche Rzeki - Przełęcz Orłowicza - Wetlińska

Zatwarnica

tel. :