Kamień Leski

Pomnik przyrody nieożywionej w miejscowości Glinne, około 5 km od Leska. Kamień leski znajduje się po prawej stronie, tuż przy drodze głównej prowadzącej z Leska do Ustrzyk Dolnych.

Samochód należy zostawić na przydrożnym parkingu, a w sezonie można tu skorzystać z usług małego baru. Krótka wędrówka pod górkę, zdobywamy wzgórze i już możemy podziwiać z bliska zagadkowy pomnik.

Kamień leski powstał z odpornego piaskowca krośnieńskiego, a swój kształt zawdzięcza zarówno przyrodzie – działaniom erozyjnym, jak i ludziom. W XIX wieku znajdował się tu kamieniołom. Wysokość tego oryginalnego bieszczadzkiego pomnika wynosi około 20 metrów, a na jego szczycie w 1978 roku umieszczono mały żelazny krzyż.

Kamień leski, choć uznawany za dzieło natury znalazł swoje miejsce w bieszczadzkim folklorze. Istnieje bardzo wiele legend opisujących okoliczności w jakich miał powstać, większość z nich możemy przeczytać na tablicach znajdujących się tuż obok pomnika.

Jest to również jedyna naturalna miejscówka wspinaczkowa w Bieszczadach. Oferuje sporo wytyczonych dróg siłowo-wytrzymałościowych oraz bulderów.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Inne

ADRES: Glinne

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Miejsce katastrofy śmigłowca

Cisna

tel. :

Cerkiew w Wojtkowej

38-712 Wojtkowa

tel. :

Punkt apteczny DANFARM

Cisna 26, 36-607 Cisna

tel. : +48 885 327 885

Gazdówka Bieszczadzkie Smaki

Solina Góra Jawor

tel. : 691631634