Kamień Leski

Pomnik przyrody nieożywionej w miejscowości Glinne, około 5 km od Leska. Kamień leski znajduje się po prawej stronie, tuż przy drodze głównej prowadzącej z Leska do Ustrzyk Dolnych.

Samochód należy zostawić na przydrożnym parkingu, a w sezonie można tu skorzystać z usług małego baru. Krótka wędrówka pod górkę, zdobywamy wzgórze i już możemy podziwiać z bliska zagadkowy pomnik.

Kamień leski powstał z odpornego piaskowca krośnieńskiego, a swój kształt zawdzięcza zarówno przyrodzie – działaniom erozyjnym, jak i ludziom. W XIX wieku znajdował się tu kamieniołom. Wysokość tego oryginalnego bieszczadzkiego pomnika wynosi około 20 metrów, a na jego szczycie w 1978 roku umieszczono mały żelazny krzyż.

Kamień leski, choć uznawany za dzieło natury znalazł swoje miejsce w bieszczadzkim folklorze. Istnieje bardzo wiele legend opisujących okoliczności w jakich miał powstać, większość z nich możemy przeczytać na tablicach znajdujących się tuż obok pomnika.

Jest to również jedyna naturalna miejscówka wspinaczkowa w Bieszczadach. Oferuje sporo wytyczonych dróg siłowo-wytrzymałościowych oraz bulderów.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Inne

ADRES: Glinne

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Bank PKO

Bełska 10, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : +48 13 465 19 01

Trójstyk granic z Przełęczy Wyżniańskiej

Przełęcz Wyżniańska

tel. :

U Joli i Roberta

ul. Dworska 4b , 38-610 Polańczyk

tel. : 692 121 168

Bank Pekao

ul. Rynek 17, 38-700 Ustrzyki Dolne

tel. : 13 460 82 50