Zamek Królewski w Sanoku - Muzeum Historyczne

Zamek Królewski w Sanoku znajduje się na widocznym z drogi wzgórzu, z strzech stron otoczony jest stromymi skarpami. Choć fasadą nie przyciąga wielkiej uwagi warty jest odwiedzenia. W środku znajduje się Muzeum Historyczne z licznymi stałymi i czasowymi wystawami. Do głównej atrakcji należy przede wszystkim Galeria Zdzisława Beksińskiego czy niesamowita ekspozycja sztuki cerkiewnej od XII do XX wieku. W Muzeum możemy obejrzeć również szereg innych wystaw zarówno historycznych, jak i ściśle związanych ze sztuką.

Sam zamek powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku na miejscu dawnego grodu. Od czasów Władysława Jagiełły, który poślubił na sanockim zamku swoją trzecią żonę Elżbietę Granowską, posiadłość ta stała się domeną królewskich małżonek. I tak na przykład Bona Sforza, która nigdy nie przybyła osobiście do Sanoka zarządziła przebudowę zamku w stylu renesansowym.
W kolejnych wiekach był on siedzibą Urzędu Grodzkiego. Od XVI do XVII wieku zamek został rozbudowany o południowe i północne skrzydło. W 1809 roku, podczas wojen napoleońskich murów zamku dzielnie bronił Franciszek Ksawery Krasicki. Niestety podczas I wojny światowej i ataku armii rosyjskiej, w 1915 roku rozebrano i spalono południową część budynku. Wybuch kolejnej wojny sprawił, iż wyposażenie zamku w Sanoku stało się celem licznych grabieży. Niemcy na miejscu zlikwidowanego Muzeum Ziemi Sanockiej utworzyli tu Muzeum Łemkowszczyzny, a niedługo później pod dziedzińcem zamkowym wykopali schrony. Jeszcze do 1946 roku na sanockim zamku funkcjonował szpital i rusznikarnia.
Dziś średniowieczny zamek cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na eksponaty zgromadzone w jego wnętrzu. Warty uwagi jest również punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Sanoka położonego nad rzeką San.

Godziny otwarcia Muzeum:
W okresie od 21 października do 19 kwietnia - poniedziałek od 8:00 do 12:00, wtorek i środa od 9:00 do 17:00, od czwartku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 15:00.
Od 20 kwietnia do 20 października – od poniedziałku do środy bez zmian, natomiast od czwartku do niedzieli od godziny 9:00 do 17:00.

Cennik biletów: normalny – 12 zł, ulgowy – 9 zł, rodzinny – 35 zł. Dodatkowo po wcześniejszym ustaleniu można zwiedzać Muzeum wraz z przewodnikiem – w języku polskim – koszt 47 zł, w języku angielskim, francuskim, niemieckim – 62 zł.

Przy zamku znajduje się płatny parking.

KATEGORIA: Co zobaczyć?

PODKATEGORIA: Zamek/Ruiny

ADRES: ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok

TELEFON: 13 46 306 09

EMAIL: sanok.muzeum@gmail.com

STRONA WWW: http://www.muzeum.sanok.pl

Połonina Wetlińska - grzbiet

Kalnica

tel. :

Laworta - Wielki Król - Mały Król

ul. Nadgórna, Ustrzyki Dolne

tel. :

Wieża widokowa Szczerbanówka

tel. :

Miejsce na piknik

Pszczeliny

tel. :