Laworta - Wielki Król - Mały Król

Długość trasy to 11 kilometrów. Czas przejścia średnim tempem (3,7 km/h) z kilkoma krótkimi przerwami to 3 godziny. Atrakcyjna trasa w formie pętli przez szczyty Laworty, Wielkiego i Małego Króla. Pierwsze widoki możemy zacząć podziwiać po niecałych dwóch kilometrach ze szczytu Kamiennej Laworty.

Punkt startu został oznaczony na ulicy Nadgórnej w Ustrzykach Dolnych. Zmotoryzowani mogą zostawić pojazd na parkingu w miasteczku. Najbliższy bezpłatny parking znajduje się na ulicy Wyzwolenia lub w okolicach Parku Pod Dębami. Przechodząc przez most do parku, skręcamy w lewo, po pokonaniu schdów i krótkej uliczki znajdziemy się na początku trasy.

Proponowana trasa pokrywa się ze spacerowym szlakiem miejskim koloru czerwonego.
Po 3 kilometrach osiągamy najwyższy punkt Kamiennej Laworty 769 metrów nad poziomem morza. Stoi tu metalowy krzyż z tabliczką z krzepiącym cytatem świętego Augustyna.

Z tego miejsca zaczynamy podążać w kierunku szczytu Wielki Król typowym bieszczadzkim szlakiem. Po 6 kilometrach od startu zgodnie z oznakowaniami kierujemy się w stronę Małego Króla. Po drodze możemy również zaliczyć Berdo, na które wskazuje żółty drogowskaz - dobra opcja jeśli mamy nadmiar energii. Z tego miejsca schodzimy 400 metrów drogą w dół w okolice źródeł rzeki Strwiąż, która wpływa do Dniestru.

Później czeka nas ponad 3 kilometry prostej drogi z przyjemnymi widokami na Ustjanową oraz pasmo Żukowa.

Po 9 kilometrze można skrócić nieco trasę schodząc zielonym szlakiem łącznikowym do ulicy Strwiążyk w Ustrzykach Dolnych. Polecam jednak dalszą wędrówkę nieco lepszym szlakiem., ponieważ zejście w lewo, w dół do miasteczka jest nieco strome. Należy zachować ostrożność.

KATEGORIA: Co robic?

PODKATEGORIA: Szlak pieszy

ADRES: ul. Nadgórna, Ustrzyki Dolne

TELEFON:

EMAIL:

STRONA WWW:

Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska - Brzegi Górne

Ustrzyki Górne

tel. :

Stylowy Zajazd Pod Czarnym Kogutem

Czarna Górna 56a

tel. : 13 461 93 70

Punkt apteczny Eskulap

Czarna Górna 75,26-220 Czarna Górna

tel. : 13 461 93 73

Cerkiew w Manastercu

Manasterzec

tel. :